Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020

Salvador Dali



Αφιέρωμα στον SalvadorDali

Τάξη: Δ’ δημοτικού

Διάρκεια: 2 διδακτικές ώρες




                                                      


Γενικός Στόχος Μαθήματος: Τα παιδιά γνωρίζουν έναν σπουδαίο Ισπανό καλλιτέχνη. Μαθαίνουν, στα πλαίσια των εικαστικών και της ιστορίας της τέχνης, για τη μοντέρνα τέχνη και τον Υπερρεαλισμό.

Ειδικοί Στόχοι:

Γνωστικός Τομέας

· Γνωριμία με τη ζωή του SalvadorDaliκαι την προσωπικότητά του.

· Εισαγωγή στον Υπερρεαλισμό και τα κύρια χαρακτηριστικά του.

· Αναγνώριση σπουδαίων καλλιτεχνικών έργων του ρεύματος.

Συναισθηματικός Τομέας

· Εμβάθυνση στα έργα τέχνης.

· Αναζήτηση νοήματος.

· Προσωρινή «απόδραση» από την πραγματικότητα.

                                             





Σχέδιο Μαθήματος

Αφόρμηση:

· Προβολή της εικόνας ενός πίνακα του Dali.

· Συζήτηση και ανταλλαγή εντυπώσεων.

Δραστηριότητα 1η :

· Παρουσίαση φωτογραφιών του ζωγράφου.

· Συζήτηση για την ιδιαίτερη φυσιογνωμία του.

· Εικασίες για τον χαρακτήρα του.
5 λεπτά

Δραστηριότητα 2η :

· Αναφορά στο ρεύμα του Υπερρεαλισμού στην τέχνη (ζωγραφική, γλυπτική, κινηματογράφος) και στη ποίηση.

· Σύνδεση του Υπερρεαλισμού με την πρόοδο της επιστήμης της Ψυχολογίας και των θεωριών του Freudγια τα επίπεδα συνειδητότητας (προετοιμασία για εμβάθυνση στον κόσμο του Dali).
5-10 λεπτά



Δραστηριότητα 3η :

· Γνωριμία με τη ζωή του καλλιτέχνη (καταγωγή, παιδική ηλικία, σπουδές, ιδέες, πολιτικά δρώμενα και πώς τον επηρέασαν).

5 λεπτά

Δραστηριότητα 4η :

· Προβολή πινάκων του Dali.

· Αναζήτηση κρυφών νοημάτων.

· Συζήτηση γύρω από την οφθαλμαπάτη και τους νόμους της πραγματικότητας στον κόσμο της τέχνης.
5 λεπτά

Δραστηριότητα 5η :

· Επιλογή αγαπημένου πίνακα από κάθε παιδί.

5 λεπτά

                                                    


Δραστηριότητα 6η :

· Προβολή video εικονικής πραγματικότητας και αναπαράστασης έργων του καλλιτέχνη.https://www.youtube.com/watch?v=y_TlaxmOKqs&t=82s

https://www.youtube.com/watch?v=F1eLeIocAcU

https://www.youtube.com/watch?v=Ov1IAij587s&t=135s

https://www.youtube.com/watch?v=5aKGae20nRk

20 λεπτά

Δραστηριότητα 7η:

· Ζωγραφική «λιωμένων ρολογιών» από τα παιδιά.

15 λεπτά

Δραστηριότητα 8η (ή εναλλακτική):

· Ζωγραφική – Απεικόνιση ενός ονείρου (καλού ή και κακού).

Δραστηριότητα 9η :

· Τοποθέτηση των «λιωμένων ρολογιών» στα κλαδιά ενός δέντρου.

· Αναπαράσταση γνωστού πίνακα.



Σύνοψη: Τα παιδιά γνωρίζουν έναν σπουδαίο ξένο καλλιτέχνη και έναν διαφορετικό τρόπο έκφρασης μέσω της τέχνης. Απελευθερώνουν τη φαντασία τους και συνειδητοποιούν ότι η τέχνη δεν έχει όρια και δεν χρειάζεται να υπακούει σε κανόνες.